Utjecaj sporta u predškolskoj dobi
Sport je jedna od najzanimljivijih i najrasprostranjenijih aktivnosti kojima se ljudi bave te je isti definiran kao potreba i pravo svakog čovjeka i idealno je sredstvo za učenje nužnih životnih vještina. U predškolskoj dobi redovita sportska aktivnost stimulira rast i razvoj cijelog koštanog i mišićnog sustava i vezivnog tkiva. Sportska aktivnost ima i pozitivne učinke na psihosocijalni razvoj.
Potencijal za razviti se do najviših sportskih mogućnosti
Djeca koja se uključuju u sportske škole imaju potencijal razviti se do najviših sportskih mogućnosti uz pomoć školovanih stručnih kadrova. Kroz sport dijete razvija osnovne motoričke sposobnosti kao što su koordinacija pokreta cijelog tijela, ravnoteža, gibljivost, preciznost pokreta ruku i nogu i sl., opći aerobni i anaerobni kapaciteti, a ujedno se usvajaju i usavršavaju motorička, tj. tehnička znanja iz područja pojedinih sportova te teorijska znanja, poput pravila igre.
- Sport je jedna od najzanimljivijih i najrasprostranjenijih aktivnosti
- Sport vrlo pozitivno utječe na biološki i psihosocijalni razvoj svakog pojedinca
- U predškolskoj dobi redovita sportska aktivnost stimulira rast i razvoj cijelog koštanog i mišićnog sustava i vezivnog tkiva
- Djeca koja se uključuju u sportske škole imaju potencijal razviti se do najviših sportskih mogućnosti
Ekipni sportovi djetetu pomažu da izgradi samopoštovanje, razvije motoričke i funkcionalne sposobnosti, a isto tako i na njegovu sposobnost djelovanja u skupini, odnosno sposobnost suradnje s drugima. Prema tome, može se konstatirati da su ekipni sportovi važni za tjelesni, kognitivni i socio-emocionalni razvoj.